Zlato zo 45. Palárikovej Rakovej si odniesol Neprebudený

V piatok 27. apríla 2012 vyvrcholila v Rakovej národná súťažná prehliadka ochotníckych súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby Palárikova Raková. Jubilejný 45. ročník sa niesol v znamení 190. výročia narodenia Jána Palárika, na počesť ktorého sa pamiatka koná. V rámci bohatého programu, ktorý trval od pondelka 23. apríla sa čadčianskemu a rakovskému publiku, ale aj divákom v ďalších kysuckých mestách a obciach predstavilo celkom 15 divadelných ochotníckych i profesionálnych kolektívov.

V súťažnej časti sa stretlo na pôde Domu kultúry v Čadci päť divadelných súborov z Trenčína, Brezna, Popradu, Šuňavy a Levoče. Najlepšie si počínalo Divadlo Commedia z Popradu, ktoré si za svoju inscenáciu prózy Martina Kukučína Neprebudený v réžii Vlada Benka odnieslo zlatú medailu Jána Palárika a nomináciu na festival DIDA Pivnica 2013, ako aj odporúčanie na zaradenie do programu Scénickej žatvy 2012. Protagonista súboru Michal Novák získal za vynikajúce stvárnenie postavy Ondráša Machuľu cenu za mužský herecký výkon. Strieborná priečka patrí Trenčianskemu hradnému divadlu za inscenáciu hry J. Barča-Ivana Matka v réžii Matúša Bachynca. Za sugestívne stvárnenie postavy Jana v tejto hre získal Oskar Miller cenu za mužský herecký výkon. Bronzová medaila J. Palárika a Cena Kysuckej kultúrnej nadácie na návrh poroty mladého diváka patrí skúsenému Divadelnému súboru J. Chalupku z Brezna, ktorý uviedol hru autora a režiséra Michala Réckyho Večne živé Kocúrkovo. Súbor získal aj cenu za iniciovanie vzniku uvedenej inscenácie. Svojimi predstaveniami potešili divákov aj mladí divadelníci zo Šuňavy, ktorí sa v réžii Vlada Benka predstavili v pôvabnej dramatizácii prózy Martina Kukučína Rysavá jalovica a členovia Levočskej divadelnej spoločnosti s rozprávkovo ladenou hrou Kamila Žižku Mátohy v réžii Ladislava Péchyho, ktorá zaujala najmä svojim výtvarným stvárnením. Už po deviaty raz sa  rámci festivalu predstavil aj víťaz partnerského krajanského festivalu DIDA Pivnica (Srbsko), ktorým bolo Divadlo Janka Čemana z Pivnice. V podaní mladých interpretov uviedlo na čiernobielej šachovnicovej scéne zaujímavé pohybové divadlo umocnené imaginatívnou vizualizáciou premietaných obrazov pod názvom Kto sme? A sme vôbec? od Kataríny Mišíkovej v réžii Jána Kmeťka.

Oficiálne otvorenie prehliadky spojené s uvedením súťažného predstavenia Neprebudený sa uskutočnilo v stredu večer v Dome kultúry v Čadci. Prítomných divadelníkov, hostí a divákov srdečne privítal najskôr primátor Čadce  Milan Gura a následne ich pozdravili aj starosta Rakovej Anton Heglas a riaditeľka KKS v Čadci Silvia Peterková.

Prehliadka už tradične ponúkla rôzne sprievodné podujatia a výstavy a mnohé príjemné umelecké zážitky najmladším divákom a mládeži. Krásne rozprávkové príbehy priniesli na festival detské divadelné súbory z Kysúc a profesionáli zo Spišskej Novej Vsi a Košíc. Veľkú odozvu malo aj vystúpenie košického bábkara Tomáša Plaszkeho pri fontáne na Palárikovej ulici v Čadci a do pestrofarebných kostýmov odetý veselý sprievod členov DDE Eva, ktorý pozýval na festival čadčianskych priaznivcov divadla.

Záverečný deň prehliadky domáci zasvätili spomienke na svojho významného rodáka Jána Palárika. V centre obce mu bola za prítomnosti biskupa Mons. Tomáša Galisa, predsedu ŽSK  Juraja Blanára, starostu Rakovej Antona Heglasa, poslanca ŽSK a primátora Čadce Milana Guru, poslanca NR SR Jána Podmanického a ďalších významných hostí  odhalená socha a po ňom pomenované námestie. Kultúrny program a ďalšie aktivity pokračovali v obci aj počas víkendu.

Vyhlasovateľmi a hlavnými organizátormi 45. Palárikovej Rakovej, ktorú podporilo aj Ministerstvo kultúry SR, boli Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, Žilinský samosprávny kraj, Mesto Čadca a Obec Raková, spoluorganizátormi Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, Organizácia pre kultúru a verejné služby Raková, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Kysucká kultúrna nadácia a ďalší. Poďakovanie patrí všetkým organizátorom a partnerom festivalu a predovšetkým divákom, ktorí vytvorili pre účinkujúcich už tradične priaznivú atmosféru.

Mesto Čadca, ktoré sa významnou mierou podieľa na organizovaní a priebehu tohto festivalu už viac než 30 rokov, ďakuje touto cestou všetkým organizátorom a partnerom 45. Palárikovej Rakovej, osobitne vedeniu a pracovníkom Kultúrneho a informačného centra mesta Čadca za ich profesionálny prístup a kvalitný priebeh na domácej pôde.