Veľkonočné trhy

Tradičný a medzi verejnosťou obľúbený Vel'konočný trh remesiel, ktorý pripravili Mesto Čadca a KIC mesta Čadca sa uskutočnil v nedeľu 1. apríla 2012 od 7.30 do 13.00 hod. v centre mesta na Námestí slobody pred Mestským domom. Trhovníkov neodradilo ani studené počasie, prišlo asi 30 remeselníkov, a to prevažne s výrobkami zameranými na tematiku jari či Veľkonočných sviatkov. Dominovali kraslice zdobené rôznymi technikami (maľované, richelieu, odrôtované, lepené slamou, vyškrabávane, lepené sitinou, ...). Ďalší remeselníci ponúkli veľkonočné aranžmány, medovníčky, pletené korbáče z vŕbového prútia, drevené hračky a iné úžitkové výrobky z dreva, dekoratívne výrobky z textílií, keramiku, maľované obrazy, šperky, výrobky z prútia a pedigu, háčkované výrobky, formičky, tkané koberce a mnoho ďalších ručne zhotovených výtvorov. Veľkonočný trh bol obohatený aj o ponuku syrových produktov, medoviny, varenej kukurice, či iných gastronomických pochúťok. Spestrením veľkonočných trhov bol ľudový sprievod - Vynášanie Moreny, ktoré sa spája so sviatkami Veľkej noci a s príchodom jari. Program pod názvom Morena, Morena, kde si prebývala... pripravilo Kysucké múzeum v Čadci a predstavili sa v ňom členovia DFS Oščadnička a FS Račan z Oščadnice. Krojovaný sprievod začal o jedenástej hodine pri Kysuckom múzeu, odtiaľ smeroval cez Matičné námestie, Palárikovu ulicu, Námestie slobody a späť ku Kysuckému múzeu, kde bola z blízkeho mosta vhodená do Kysuce horiaca Morena - handrová bábka v životnej veľkosti, vynášaním ktorej v minulosti vyjadrovali ľudia svoju túžbu skoncovať so zimou a zároveň ňou privolávali očakávanú jar.