Stavanie mája 30. 4. 2011

Stavanie májaMesto Čadca a Kultúrne informačné centrum – Dom kultúry Čadca Vás pozýva na STAVANIE MÁJA dňa 30. 04. 2011 o 16:00 hod na Námestí pred KIC – DK Čadca.

V programe účinkuje Folklórny súbor Kysučan.

Máje ako kultúrny jav boli známe už v antike, ako symboly ochrany pred zlými duchmi a chorobami. Neskôr mládenci stavali dievčatám máje ako symbol zelene, života, aby boli dievčence pekné, štíhle a zdravé. Zo správy z roku 1255 sa dozvedáme, že v Achene (Nemecko) stavali stromy na 1. mája, na Turíce a na Jána pred kostol, radnicu, pred domy popredných mešťanov a všeobecne vážených osôb ako prejav úcty a žičlivosti. Odtiaľ už nebolo ďaleko k myšlienke postaviť máj aj pred dom obdivovaného dievčaťa. V 15. storočí bolo postavenie mája  už znakom vážneho záujmu o dievča. Súčasťou stavania mája bola obchôdzka mládencov s muzikou po domoch, kde postavili máj, tancovanie s dievčatami, spev príležitostných piesní, pohostenie a obdarovanie mládencov (naturáliami, neskôr peniazmi), hry, súťaže a spoločná zábava.