Kelčovan triumfálne vstúpil do piateho decénia

Vari nikto z pozvaných hostí, ktorí zavítali na jubilejný program Detského folklórneho súboru Kelčovan v piatok 22. júna nepochyboval o tom, že bude svedkom neopakovateľného a mimoriadneho umeleckého zážitku. No možno málokto tušil, že skutočnosť predstihne všetky očakávania. Atmosféra, pocity a zážitky z tohto večera boli fantastické. Takmer dvojhodinové dramaturgicky skvele vystavané vystúpenie Kelčovancov nás v každom okamihu uchvacovalo svojou spontánnosťou, prirodzenosťou, dynamikou a nesmiernou invenciou tvorcov. S dojatím, slzami i úsmevom sme sledovali pôvabné hry a pohybové kreácie tých najmenších drobcov, ale aj precízne a s veľkým nasadením stvárnené choreografie odrastených chlapcov a dievčat. Program Kelčovanu nás, tak ako vždy, chytil za srdce. Od úvodného, takmer pietneho, pripomenutia si najkrajších sviatkov roka, Vianoc, a s nimi spojených zvykov a piesní, cez vitálne a vzrušujúce zobrazenie jarného a letného zvykoslovia, tradícií a hier spojených najmä s radosťou zo života, magickými obyčajami a vyznaním ľúbosti až po mimoriadne emotívne ladené témy ako sú drotárstvo, rozlúčka s domovom či záverečná scéna matky spievajúcej uspávanku svojmu dieťaťu. V programe odzneli desiatky prekrásnych kysuckých piesní, riekaniek, prekáračiek a vinšov.  A to všetko v sprievode početnej, famózne hrajúcej ľudovej hudby pod vedením Braňa Lariša a Ivana Kubiša. Inscenátori večera obohatili program a oživili spomienky na históriu súboru aj premietnutím zostrihov viacerých dokumentárnych filmov o Kelčovane a záberov z tohtoročného odovzdávania Čestného občianstva mesta Čadca manželom Amálii a Pavlovi Kužmovcom. A práve títo dvaja skromní a výnimoční ľudia boli počas tohto dlho pripravovaného jubilejného večera venovaného 40. narodeninám Kelčovanu stredobodom všetkého diania. Nielen preto, že Kelčovanu sú otcom a matkou, nielen preto, že ho s veľkou láskou a obetavosťou 40 rokov viedli cez všetky nástrahy a prekážky k výnimočným výkonom a úspechom, ale aj preto, že tento galaprogram bol ich posledným veľkým defilé na postoch umeleckých vedúcich súboru. S aktívnou prácou so súborom sa v tomto roku lúčia, odovzdávajú štafetu mladším, no veríme, že spoluprácu s ním neprerušia a vždy, keď to bude potrebné, poslúžia dobrou radou, nápadom či povzbudením. Darmo je, 40-ročné pevne utkané popruhy nejde len tak ľahko spretŕhať či odopnúť a odložiť. A uvedomili si to aj diváci – rodičia a príbuzní detí, priatelia, priaznivci a pozvaní prítomní hostia, ktorí Kužmovcov a ich takmer 120 zverencov na javisku odmenili burácajúcim potleskom a oduševneným neutíchajúcim standing ovation. Poďakovať a obdarovať jubilantov prišli mnohí. Ako prvý primátor Milan Gura, ktorý v mene Mesta Čadca daroval súboru pamätnú plaketu za rozvoj kultúry v meste Čadca a deťom krásnu veľkú tortu. Nasledovali zástupcovia Kysuckej kultúrnej nadácie, členovia MSZ Kysuca, členovia bratského FS Kysučan, mládežníci z DDS EVA a ďalší priatelia a priaznivci súboru. A samozrejme, nechýbali tí hlavní – deti z DFS Kelčovan. Ďakovali a kvetmi obsypali nielen svojich drahým a milovaných Kužmovcov, ale aj prezidenta súboru Jozefa Poláka, organizačnú vedúcu Vieru Mundierovú a hospodárku Boženu Pikuliakovú. Poďakovanie dostal aj Milan Gacík – bývalý manažér súboru, ktorý slovom celý večer sprevádzal. Všetci vyslovili množstvo krásnych slov, poďakovaní, vinšov a želaní, ku ktorým sa pripájame aj my všetci, ktorí sme sa na tomto programe zúčastnili. Kelčovanu želáme na ďalších potulkách Kysucami, Slovenskom i svetom šťastný vietor do plachát a manželom Kužmovcom veľa šťastia, radosti a žičlivosti do ďalšieho tvorivého života.