Folklórny súbor Kysučan predstavil svoje nové CD Hore Kysucami

V sobotu 17. novembra sa na pôde Domu kultúry v Čadci predstavil priaznivcom ľudového umenia FS Kysučan a jeho sólisti. Počas dramaturgicky skvelého a dojímavo postaveného programu sa diváci stali svedkami aj prezentácie prvého hudobného albumu tohto súboru nazvaného Hore Kysucami. CD obsahuje celkom 11 skladieb a nájdete na ňom množstvo krásnych kysuckých ľudových piesní. Vydaním tohto CD si vedenie a členovia súboru chcú uctiť aj pamiatku nedávno zosnulého, bývalého výrazného primáša ľudovej hudby súboru a upravovateľa ľudových  piesní, Jaroslava Stráňavského st., ako aj pamiatku manželov Pavla a Márie Jurgovcov, skvelých interpretov kysuckých ľudových piesní, ktorí tragicky zahynuli pre 19 rokmi. Výber skladieb a piesní na CD pripravili Ladislav Kopecký, Jozef Vrábel a Peter Bytčánek, úpravy, aranžmány a vydanie CD mal v rukách Jaroslav Stráňavský ml. a jeho hudobné vydavateľstvo. Na úpravách niektorých piesní sa podieľali aj Jaroslav Stráňavský st., Ivan Kubiš a Branislav Lariš. Krstu CD sa ujali Jaroslav Stráňavský ml., Pavol Pánis – prezident súboru a Rudolf Cyprich – zástupca primátora. Hudobný album pokropený vodičkou z Kysuce odovzdali s poďakovaním členovia súboru prítomnej manželke zosnulého J. Stráňavského st. – p. Terézii Stráňavskej. Viac než hodinový program plný krásnej kysuckej hudby, choreografií a piesní nadchol všetkých prítomných hostí a priniesol v závere do zaplneného hľadiska aj krásnu vianočnú atmosféru. Publikum ho prijalo s veľkou odozvou a ocenilo dlhotrvajúcim aplauzom. Nové hudobné CD FS Kysučanu si môže zakúpiť v informačnom centre Domu kultúry v Čadci.

Sprievodnou aktivitou programu je aj výstava fotografií, ktorá zachytáva pobyt FS Kysučan v poľskom meste Szczytno (3. – 6. august 2012), kde súbor reprezentoval naše mesto a región Kysuce na 5. ročníku významného medzinárodného folklórneho festivalu Święto Mazurskiego Kartoflaka. Na festivale sa predstavili aj FS Úsmev, Opava (Česko), FS Żywczane, Żywiec (Poľsko) a SS Sercli, Cibri, Gödöllő (Maďarsko). Projekt festivalu bol financovaný z Medzinárodného Višegradského fondu, jeho oganizátorom festivalu bolo Mesto Szczytno a partnermi Mesto Čadca, Mesto Żywiec, Mesto Opava a Mesto Gödöllő.

Autorom vystavených fotografií je Marek Zawrotny. Výstavu si môžete pozrieť do 25. novembra 2012.