Čadca otvára svoje brány 45. Palárikovej Rakovej

23. apríla 2012 vstúpi do svojho 45. ročníka národná súťažná prehliadka ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby Palárikova Raková.

Potrvá do 27. apríla, kedy program slávnostne vrcholí Palárikovým dňom v Rakovej pri príležitosti nedožitých 190. narodenín Jána Palárika. Bohatý program festivalu, v rámci ktorého organizátori ponúknu divákom popri súťažných a pohostinných divadelných predstaveniach aj ďalší sprievodný program, sa už tradične odohrá na pôde mesta Čadca a na pôde rodnej obce J. Palárika v Rakovej. Tento ročník je významný nielen svojim jubileom, ale aj tematickým programom u našich susedov – v Rakovej, kde v piatok 27. apríla slávnostne odhalia sochu Jána Palárika a po ňom pomenované námestie. Program prehliadky nájdete na stránkach regionálnych týždenníkov, na samostatných plagátoch i na webovej stránke mesta. Vyhlasovateľmi a hlavnými organizátormi festivalu sú Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, Žilinský samosprávny kraj, Mesto Čadca a Obec Raková, spoluorganizátormi Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, Organizácia pre kultúru a verejné služby Raková, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Kysucká kultúrna nadácia a ďalší.

Osobitne Vám dávame do pozornosti program, ktorý sa v rámci prehliadky už tradične koná v našom meste. Hlavným sídlom festivalu a miestom, kde sa odohrajú všetky súťažné a niektoré pohostinné predstavenia je už tradične Dom kultúry v Čadci. Dopoludňajšie predstavenia 23. – 26. apríla sú organizované pre deti a mládež čadčianskych základných a stredných škôl. V stredu 25. apríla je o 18.00 hod. na programe slávnostné otvorenie festivalu a dramatizácia prózy M. Kukučína Neprebudený v podaní Divadla Commedia Poprad. V popoludňajších hodinách o 15.00 hod. uvedie Divadlo mladých Šuňava veselohru Rysavá jalovica na motívy známej poviedky už spomínaného autora. Mesto Čadca venuje toto predstavenie predovšetkým svojim starším spoluobčanom, členom spoločenských organizácií a spolkom, obyvateľom penziónov a domovov pre seniorov. Vstup je voľný. Do pozornosti vám dávame aj tradičný sprievod divadelníkov (DDS EVA) centrom mesta, ktorý sa uskutoční v utorok o 13.30 hod. (Matičné námestie – Námestie slobody – Palárikova ulica) a divadelné predstavenia Klauniáda a Janko Hraško v podaní známeho slovenského bábkara Tomáša Plaszkeho z Košíc a jeho Divadla v kufri, ktoré sa uskutočnia v ten istý deň o 14.00 hod. pri fontáne na Palárikovej ulici a sú určené najmä pre malých divákov.

Srdečne Vás pozývame. Srdce Palárikovej Rakovej bije aj pre vás.

Plagát k podujatiu

Prílohy na stiahnutie