Andersen a jeho „deti“ v uliciach mesta

Ak ste sa náhodou ocitli minulý piatok v centre mesta, nepochybne ste narazili na zaujímavý a nevšedný, tak trochu bláznivý sprievod, ktorý hýril všetkými farbami a zvukmi. Nie, nesnívalo sa vám a nebol to ani 1. apríl, to k nám len zavítal sám veľký rozprávkar – pán Andersen so svojimi „deťmi“ alias rozprávkovými postavičkami. Už po šiesty raz zorganizovala Kysucká knižnica v Čadci originálnu Andersenovu noc, počas ktorej prichádzajú na noc do knižnice deti, aby prežili veľké dobrodružstvá s rozprávkami, aby sa sami premenili na rozprávkové bytosti z dávnych i nedávnych dôb a na vlastnej koži precítili a prežili magické chvíle víťazného stretnutia dobra nad zlom. Viac než dvadsať detí, na čele ktorých kráčal H. Ch. Andersen (autor rozprávok Anton Pajonk z Čadce) a pracovníčky knižnice v krásnych kostýmoch a klobúkoch, slávnostne prijali vo večerných hodinách na pôde Mestského domu – v priestoroch spoločnej úradovne aj primátor Čadce Milan Gura a poslanci mestského zastupiteľstva Mária Blendovská a Jozef Marec. Deti odovzdali primátorovi vzácnu listinu s rozprávkovým posolstvom a všetkým prítomným zástupcom mesta sa predstavili svojou novou rozprávkovou identitou. Tí sa im za to odmenili rozprávkovými knižkami, pamätnými mincami a sladkosťami. Všetci detskí i dospelí účastníci sprievodu (Andersenovej noci), medzi ktorými nechýbali ani deti a ich pedagógovia z partnerského mesta Źywiec, sa v závere podpísali do pamätnej knihy mesta. A tak máme aj dôkaz, že v meste sa nestal zázrak, že sme si to všetko nevymysleli, ale že sa skutočne Čadca stala na jeden deň rozprávkovou krajinou. Kiež by takou zostala i naďalej, aby v nej vládol dobrý, spravodlivý a slobodný duch.