Kysuca šumela Talianskom

Práve v týchto dňoch sa Miešaný spevácky zbor Kysuca vrátil z koncertného turné na severe Talianska. Pred troma náročnými koncertmi načerpal energiu pri najväčšom talianskom jazere ľadovcového typu Lago di Garda v blízkosti mesta Verona. Túto dovolenkovú destináciu vyhľadávajú turisti (predovšetkým milovníci vodných športov) kvôli priezračne čistej vode, hrejivému slnku a osviežujúcemu vetríku.

Zbor vycestoval na pozvanie dlhoročného priateľa a vzácneho človeka dona Renáta Valorziho, ktorý bol nadšeným a zanieteným organizátorom celého turné. Všetky koncerty sa uskutočnili v okolí mesta Trento. Pod dirigentskou taktovkou Mgr. Jána Procházku MSZ Kysuca reprezentoval zborové umenie našej krajiny. Vo Villanzane a v Rume okrem svetovej hudby starých majstrov počúvalo vďačné publikum i skladby slovenských autorov, vrátane úprav slovenských ľudových piesní. Vďačné obecenstvo nešetrilo potleskom, nadšenými výkrikmi a predstavitelia miestnej samosprávy slovami obdivu. Skladba Kysuca, Kysuca znela nielen na koncertoch, ale aj počas príjemných stretnutí s našimi priateľmi zo zboru S. Steffano z Villazzana, zboru Pomini Mattarello v Trente a zboru S. Brigita Romagnano. Výrazne emotívne boli najmä závery koncertov, kedy sa k nášmu zboru pridávali i zbory družobné a ľudovú pieseň Kysuca, Kysuca spievali Slováci i Taliani ako hymnu úprimného priateľstva a porozumenia medzi oboma krajinami.

Pridanou hodnotou úspešného zájazdu bolo upevnenie priateľských vzťahov, návrat bývalých členov, motivácia do ďalšej činnosti a dôstojná reprezentácia mesta Čadca a KIC.

Janka Petrovičová, Dagmar Šamajová