Stretnutie s akademickým sochárom Jozefom Mundierom sa stretlo s veľkým úspechom

V rámci podujatia Mesto otvorené umelcom 2023, organizovaného Domom kultúry v Čadci, v spolupráci s Mestom Čadca sa v piatok 29. septembra 2023 konali v Galérii Čadca tvorivé dielne s akad. sochárom Jozefom Mundierom.

Podujatie, pod názvom Krása v dreve ukrytá sa uskutočnilo k výstave Intermundia. Výstava prezentovala tvorbu dvoch umelcov, otca a dcéry, akad. sochára Jozefa Mundiera a výtvarníčky Veroniky Mundierovej.

Autor zaujímavým rozprávaním priblížil žiakom výstavu, používanie technológii pri tvorbe umeleckých diel z dreva a poodhalil tak tajomstvo vzniku jedinečných sôch.

Na chvíľu sa z detí stali tiež malí umelci, keď si spolu so sochárom vyskúšali postup práce s kovom. Autor si pre nich pripravil nakriedované drevené doštičky, s ktorými pracovali. Na ich povrch naniesli plátkové striebro, používané autorom pri tvorbe, štetcom upravili povrch a s použitím moridla - Sulca s obsahom síry, pôsobením chemickej reakcie, po vyschnutí  vznikali na dreve zaujímavé farebné obrazce. Žiaci s nadšení počúvali a tvorili. Malé dielka boli na záver prelakované viacerými vrstvami laku.

Na podujatí sa zúčastnilo spolu 20 žiakov a tri pani učiteľky zo Základnej školy Rázusova a zo ZUŠ Turzovka.

Stretnutie detí s umelcom Jozefom Mundierom bolo pre mládež veľkým prínosom a inšpiráciou.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na podujatí zúčastnili osobitne akad. sochárovi za jeho ústretovosť a láskavý prístup a tiež pedagógom, ktorí vedú deti k umeniu.