Majster Ondrej Zimka vystavuje v Čadci

Farebnosť, fantázia, famóznosť, fašiangy – aj takto by sa dala charakterizovať výstava FAFA, akad. maliara Ondreja Zimku.

Výstava prezentuje výber z najnovšej autorovej tvorby, z rokov 2018 – 2019 s fašiangovou tematikou. Množstvo postáv, dejových línií, príbehov vložených do obrazov a plastík odzrkadľuje majstrovu jedinečnú predstavivosť, lásku k rodnému kraju a tradíciám.

V rámci vernisáže, 28. februára 2019, za prítomnosti primátora mesta Čadca Ing. Milana Guru a ďalších významných hostí, bola do života uvedená druhá kniha z pera Ondreja Zimku pod názvom FAFA, napísaná v turzovskom nárečí.

akad. maliar Ondrej Zimka

sa narodil 29. 11. 1937 v Turzovke. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor užitá grafika u profesorov P. Matejku a J. Chovana. Po skončení VŠVU v roku 1964 žije a pôsobí v Bratislave. Spomienky na detstvo a rodné Kysuce v ňom neustále rezonujú a sú pre neho zdrojom inšpirácie. Svoje príbehy rád maľuje na drevo a drevené objekty – časti nábytku, dosky ale aj nájdené samorasty. Využíva krásu prírodného materiálu ale aj nerovnosti, pukliny, diery a zakomponúva ich do svojich diel. Bohatý vnútorný svet fantázie, rodný kraj, kysucká príroda, život a príbehy ľudí sú hlavným motívom jeho umeleckej tvorby. Nespútaná farebnosť, spojenie viacerých dejov a množstvo detailov sú charakteristické pre Zimkove obrazy.

Všestranný umelec ilustroval množstvo detských kníh, venoval sa plagátovej, časopiseckej tvorbe, kreslenému filmu.

Za svoju tvorbu získal viacero ocenení. Patrí medzi zakladateľov Spolku výtvarníkov Slovenska. Vystavuje doma aj v zahraničí.

Nenechajte si ujsť jedinečnú možnosť zhliadnuť krásu vystavených diel v Galérii Čadca.

  • Kurátor výstavy: Ivan Hudec
  • Garanti výstavy: Mesto Čadca, Dom kultúry v Čadci
  • Výstava potrvá do 10. mája 2019.