Kysučan - folklórny súbor

Od svojho vzniku,  v roku 1954, Kysučan sústredil, spracoval a odprezentoval vzorku najlepších piesní a tancov z Kysúc aj ostatných regiónov Slovenska

Od roku 1981, teda po otvorení Domu kultúry, sa stalo zriaďovateľom súboru Mestské kultúrne stredisko v Čadci. V tomto období sa ujal vedenia súboru Leopold Kulich a vedúcim hudobnej zložky sa stal Pavol Pánis. Celovečerný program „Z kysuckých vrchov a dolín“ vyniesol súboru preradenie do vyššej kvalitatívnej kategórie v rámci Slovenska. Na krátke obdobie v rokoch 1982-1983 sa stala vedúcou súboru Valéria Marákyová – etnografka. V roku 1984-1989 bol umeleckým vedúcim a choreografom súboru Ladislav Kopecký. Programovým ťažiskom sa stali spevy a tance z Turzovskej a Kysuckej vrchoviny. Od roku 1990 do roku 1994 viedol súbor ako umelecký vedúci Jozef Vrábel, dovtedy tanečný pedagóg Kysučana. Okrem spracovania autentického materiálu z Kysúc sa umelecká tvorba zamerala i na iné regióny Slovenska. Toto tvorivé obdobie prinieslo nové realizovanie choreografie: „Skalité“ – hudobno-tanečno-spevný obrázok s výrazným vplyvom goralského folklóru, „Hraj že mi muzička, hraj že mi hraj“ – scénické spracovanie obrazu zábavy z Dolných Kysúc, „Horehronie“ – tanečný obrázok s využitím tradičných horehronských dupákov a „Liptov“ – jednoduchý tradičný tanec z Horného Liptova.

Folklórny súbor Kysučan, ktorému už od roku 1984 predsedá Pavol Pánis a organizačne ho vedie od roku 1990 Peter Bytčanek, okrem účasti na bezmála všetkých významných folklórnych festivaloch na Slovensku a v Čechách úspešne reprezentoval naše mesto, región a Slovensko aj na zahraničných festivaloch v Juhoslávii, Rakúsku, Francúzsku, Poľsku, Švajčiarsku, Izraeli a v ďalekom Mexiku. Napokon aj trikrát vo svojej bohatej histórii vystúpil v Slovenskej televízii.

Fotogaléria Kysučan

Kontaktné údaje

Choreograf a umelecký vedúci: Mgr. Rudolf Kužma, tel.: +421 918 243 081
Organizačný vedúci: Mgr. Peter Bytčanek

Tel: +421 907 813 958
WWW: www.fskysucan.sk

spať na začiatok stránky