KELČOVAN - detský folklórny súbor

Bohatá a dodnes živá ľudová kultúra Kysúc je stálym inšpiračným zdrojom práce pre Detský folklórny súbor Kelčovan, ktorý v roku 1972 začal účinkovať v Hornom Kelčove pod vedením vtedajšieho riaditeľa Mgr. Pavla Kužmu a Mgr. Amálky Kužmovej. Obaja sú podnes dušou tohto kolektívu, zároveň jeho umeleckými vedúcimi a choreografmi.

Z malého neznámeho detského súboru sa neskôr stáva úspešný a známy súbor, ktorý sa v roku 1985 presťahoval do Domu kultúry v Čadci a odvtedy je Dom kultúry v Čadci jeho zriaďovateľom. Zbierky piesní, tradícií a zvykov, ktoré zozbierali manželia Kužmovci po kopaniciach horných Kysúc a v ktorých nachádzame hlboké tradície drotárov a pastierov sa stali inšpiračným zdrojom pre choreografie súboru. Hlavný dôkaz choreografií je kladený na prezentáciu kysuckého folklórneho života. „Kelčovanci“ predvádzajú obdivuhodnú prirodzenú muzikalitu, interpretujúcu tradície svojich predkov a tým spoznávajú kultúrne hodnoty svojho národa.

Jeho programové čísla očarúvajú divákov a odborné kruhy profesionálnym zvládnutím, bohatosťou a spontánnym prejavom detí nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Príkladom sú víťazstvá na medzinárodných folklórnych festivaloch a k jeho najvýznamnejším úspechom patrí víťažstvo na Svetovom festivale hier vo francúzskej Mathe, kde získal hlavnú cenu – Zlatého Ajhassona /C. I. O. E./. Nahral samostatnú gramofónovú plaťňu, CD, má aj vlastné programy v rozhlase a v televízii. Vystupoval v Nórsku, Španielsku, Francúzsku, Turecku, Taliansku, Bulharsku,...

Dlhoročným predsedom súboru je Ing. Jozef Polák, organizačným vedúcim v minulosti bol Dr. Milan Gacík a v súčasnosti je Viera Mundierová. Spolupráca s Genfim-Gernátom, Stanislavom Palúchom a Mgr. Branislavom Larišom prispieva k umeleckej kvalite spevákov i hudobníkov v Kelčovane.

Kontaktné údaje

Umelecký vedúci: Tomáš Behúň
Organizačný vedúci: Viera Mudierová
Tel: +421 41 432 21 21

Prílohy na stiahnutie

spať na začiatok stránky