Život na dedine kedysi a dnes

V rámci augusta 2021 sa uskutočnili dve projektové aktivity v rámci projektu Život na dedine kedysi a dnes, na ktorom participuje Dom kultúry v Čadci a obec Petrovice u Karviné v ČR.

Dôchodcovia z českých Petrovíc u Karviné 10 .augusta 2021 pricestovali do Múzea kysuckej dediny na Vychylovku v dopoludňajších hodinách. S veľkým záujmom si vypočuli sprievodne slovo lektorky a tak sa aspoň na chvíľu preniesli do minulosti. Zaspomínali si, aké to bolo v časoch aj ich mladosti. Zaujímavá bola i cesta úvraťovou železnicou. Následne pokračovali do Starej Bystrice, kde obdivovali Slovenský orloj pri kávičke priamo z námestia. Návštevou Kysúc boli očarení a niektorí účastníci skonštatovali, že vďaka projektu navštívili Slovensko po viacerých rokoch.

Druhou projektovou aktivitou bola návšteva deti z DFS Kelčovan na slovanskom hradisku v Archeoparku v Chotebuze. Jedná sa o archeologickú lokalitu jednu z najvýznamnejších pravekých a stredovekých pamiatok v Čechách. Tu sa deti dozvedeli ako žili naši predkovia, ako bývali, ako sa stravovali, zabávali, dokonca si vyskúšali aj lukostreľbu. Výlet pokračoval prehliadkou Karvinej Nezabudnuteľný bol kostol sv. Petra z Alcantarie pri Karvinej, ktorý je vďaka zosuvu pôdy nad baňami, šikmejší ako veža v talianskej Pise. Veríme, že si deti odniesli pekné zážitky a do Petrovíc pri Karvinej najbližšie zavítajú počas Obecných slávností v Petroviciach v rámci kultúrneho programu.

Spoločné československé stretnutia sa niesli v zmysle projektových aktivít zameraných na život našich predkov. V blízkej budúcnosti nás čaká návšteva v Petroviciach u Karviné, na Jablkobraní, ktoré sa uskutoční 18.9.2021. Tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia.

S podporou Intereg