Vítanie jari

Pri príležitosti blížiacich sa veľkonočných sviatkov pripravuje Mesto Čadca a Dom kultúry v Čadci cyklus zaujímavých podujatí.

Zdobenie  kraslíc patrí už neodmysliteľne k Veľkonočným zvykom a je najstarším a výtvarne najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Ukážky rôznych technik  maľovania  kraslíc, pletenie korbáčov a plstenie veľkonočných ozdôb sme pre Vás  pripravili v rámci tvorivých workshopov, ktoré sa uskutočnia 4.a 5. apríla v Dome kultúry v Čadci. Návštevníci si tu môžu vyzdobiť kraslice tradičnou technikou - maľovania voskom, vyskúšajú si aj  modernejší spôsob zdobenia - techniku decoupage, či nešitý patchwork. Okrem maľovania vajíčok si s našimi lektormi  môžete upliesť korbáč alebo  plstením vyčariť nádherné veľkonočné ozdoby. Príďte sa potešiť a vyrobiť si s nami krásne, originálne veľkonočné dekorácie. Účasť na workshopoch  je nutné nahlásiť vopred na tel.č.:0910 909 776. Tvorivé dielne z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

V stredu 6. apríla Vás pozývame na Veľkonočný jarmok, ktorý sa bude konať na Palárikovej ulici v Čadci. Budete mať príležitosť obdivovať šikovné ruky majstrov ľudového remesla pri  pletení korbáčov, či zdobení kraslíc. V ponuke budú  rôzne  veľkonočné aranžmány, medovníčky, výrobky z prútia, bižutéria, hračky, rôzne dekorácie z textílii, včelie produkty a ďalšie. Ochutnáte aj veľkonočné dobroty.

V poobedňajších  hodinách môžete v uliciach mesta zažiť nefalšovanú atmosféru starých ľudových tradícií, a to - Vynášanie Moreny v podaní Detského a folklórneho súboru  Kelčovan. Krojovaný sprievod prejde  cez Matičné námestie, Palárikovu ulicu, Námestie slobody ku rieke Kysuca, kde bude z mosta hodená do rieky horiaca Morena – handrová bábka v životnej veľkosti, vynášaním ktorej v minulosti vyjadrovali ľudia svoju túžbu skoncovať so zimou a zároveň ňou privolávali očakávanú jar.

Tešíme sa na vás priatelia!

S podporou EU