Účinkujúci umelci na BJaD pozývajú na svoje koncerty a vystúpenia
Bartolomejský hodový jarmok a 10. ročník festivalu Drôtománia Čadca 2014 ponúkajú bohatý a kvalitný program. Hudobné vystúpenia a koncerty popredných domácich, slovenských i zahraničných súborov i sólistov, divadelné predstavenia a zábavné programové show, promenádne dychové koncerty, zaujímavé výstavy, ukážky dobového bojového umenia a šerm, výstava dravcov a ďalšie atraktívne aktivity. Tu je naša ponuka. Domáci i hosťujúci umelci vás srdečne pozývajú na svoje vystúpenia.
Sobota, 23. august
Zvolenskí rytieri VIR FORTIS
Rytieri spod Pustého hradu vo Zvolene. Venujú sa historickému šermu a tancu. Ponúkajú zábavu pre malých i veľkých. Pre veľkomožných pánov a dámy, ale aj ženy z chatrče a pánov od koní. Špičkový sokoliarsky výcvik a naštudované dobové i brušné tance sú skvelým predpokladom kvalitne stráveného voľného času. Profesionálne zvládnuté zákony bojového šermu umocneného ohňom a zvukovými a svetelnými efektmi umožňujú skupine často vystupovať na domácej pôde a na javiskách strednej Európy. Skupina sa venuje bojovému šermu podľa manuscriptov starých majstrov ako boli Talhoffer, Lichtenauer a mnohí ďalší. Taktiež sa venuje aj scénickému šermu, s ktorým vystupuje pred divákmi. Ďalej skupina ponúka dobové aj orientálne tance, sokoliarstvo ladené do obdobia stredoveku, netradičné ohňové šou, dobový život vo veľkom prenosnom historickom tábore a neposlednej rade aj streľbu z lukov, kuší a prvých palných zbraní. V programe uvidíte profesionálneho sokoliara a ukážky letu sokolov, uvidíte spoluprácu človeka a dravca, predvedú sa vám dravce vysokého aj nízkeho letu, uvidíte prelety sov, jastrabov orlov, takisto uvidíte bleskové útoky sokola na vábitko. To všetko bude sprevádzané poučím a vtipným komentárom majstra sokoliara a jeho pomocníkov. V šermiarskych scénkach uvidíte verné rekonštrukcie dobového oblečenia a zbraní. Šerm, ktorý budeme predvádzať, je umenie ktoré čerpáme zo starých manuskript majstrov zo 14. a 15. storočia. Všetky tieto vedomosti a zručnosti odejeme do zaujímavého deja, divadelného zinscenovania a humoru. Dobový tábor je rekonštrukciou poľného vojenského tábora z prelomu 14. a 15. storočia. Diváci si budú môcť pozrieť ako vyzeral život v tábore a príprava na boj. V rámci tábora bude aj výstava dravcov, zbraní a zbrojí.
CRAZY CHICHI SHOW – zábava pre deti
Tanečná veselá interaktívna show pre deti so safari zvieratkami.Opička Crazy Chichi spolu s kamarátmi prišli k nám až z ďalekej Afriky. Na potulkách svetom zažili množstvo humoru a dobrodružstiev, o ktoré sa s vami, milé detičky, podelia v tanečnej show, ktorej sa aj vy stanete súčasťou, ich kamarátmi a poriadne to spolu roztočíte.
DENIS DUBJEL - akordeonista
Denis Dubjel (nar. 19. 1. 1999) je mladý talentovaný akordeonista. Študoval na ZUŠ v Kysuckom Novom Meste hudobný odbor klávesový akordeón v triede Mgr. art. Ivana Hudeca. Vďaka tomu, že Denis je jedným z ocenených účastníkov 6. ročníka Stredoeurópskej nadácie CEF a spoločnosti Slovnaft a. s. "Talenty novej Európy“, od apríla 2013 ako 14-ročný začal hrať na digitálnom gombíkovom akordeóne, pričom sa už v máji 2013 zúčastnil VI. ročníka celoslovenskej súťaže V - Accordion contest 2013 v hre na digitálny akordeón – kategória junior, ktorú vyhral. Medzi jeho posledné úspechy patrí III. miesto na súťaži "International Prize for Classic and Variété Accordionists „Cittá di Lanciano 2013“ v Taliansku,1. miesto v zlatom pásme v hre na digitálny akordeón na súťaži XII. ročník Akordeónového festivalu v Kysuckom Novom Meste, 4. miesto v VI.A kategórii v apríli 2014 na súťaži XVIII. Miedzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2014“ v Poľsku, víťazstvo v súťaži „Kysuce majú talent 2014“.
Hudobná skupina ABSURD (PL)
Naše partnerské mesto Toruň bude opäť reprezentovať mladá rocková kapela so zaujímavým názvom ABSURD. Tvoria je 4 hudobníci, ktorí sa chcú aj v Čadci predstaviť v tom najlepšom svetle a svojimi originálnymi skladbami osloviť divákov. Skupina vznikla v 2005. Zloženie: Dominika Skinder - basy, vokál, Mateusz "Czyzyk" Czyźniewski - vokál, gitara, Karol Herbański - bubny, Michal Ziólkowski - gitara, vokál. Prvé inšpirácie Czyźika oscilovali okolo tvorby Kurta Cobaina a Nirvány. Postupne hudobný vkus členov skupiny a ich chápanie hudby dozrieval. Na debute kapely možno bez ťažkosti vnímať vplyv takých skupín ako Pixies, XTC,Blur, Pavement, The Beach Boys či Spoon. Jednako, tvorba kapely to nie je iba hudba, ale tiež poľské texty, čo je dnes už zriedkavé. Ich stopercentným autorom je Czyźyk. K napísaniu ho inšpirujú rôzne motívy. Neobyčajne inšpirujúce sú: ľudská hlúposť, problémy v žensko-mužských intímnych vzťahoch, všadeprítomný gýč. Kapela získal mnohé ocenenia na domácej hudobnej scéne: 2008 - XVII. Konfrontácia amatérskej umeleckej tvorby regiónu, Katar 2008, Hudba hlasných zvukov - Grand Prix, 2008 - nominácia v plebiscite Torunské hviezdy v kategórii Nádej roku, 2009 - nominácia v plebiscite Torunské hviezdy v kategórii Skupina roku, 2009 - III. miesto v hlasovaní organizovanom stanicou TVN v súťaži "39 a pol decibelu nad normu", 2014 - nominácia a víťazstvo v plebiscite Torunské hviezdy v kategórii Skupina roka.
LOS REMEDIOS – flamenco skupina
Flamenco už dávno prekročilo hranice Španielska a stalo sa celosvetovou záležitosťou. Skupina Los Remedios je jedným z hlavných reprezentantov tohto žánru v regióne strednej Európy. Za svoju 12-ročnú existenciu si vybudovala pevné miesto a hudobnými odborníkmi je nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v Španielsku vnímaná ako výborný reprezentat flamenca v tomto regióne. Spolupracovala s množstvom významných španielskych umelcov, ako napr. d Juan Polvillo, Araceli Alcala, Ismael Fernandez, Pilar Ortega, Natailia Meirino a další. Skupina sa prezentuje nielen svojou koncertnou produkciou (Colors of Ostrava, Iberica, Festival P. Dvorského, Festival Múzy na vodě v Českých Budějoviciach, Bratislavských jazzových dňoch, Festival v Mníšku pod Brdy, na flamenco festivale v Bratislave, Prahe, Brne, Berlíne, Budapešti, Düseldorfe, Lodzi, Poznani, Viedni, Wroclawe a iných), ale aj divadelnými predstaveniami a muzikálmi (Don Quijote podľa Sancha, Carmen s L.Bílou, Sangre flamenca a iné). Vedúcou osobnosťou skupiny je Matúš Kohútek „Gallito“.
Dámske husľové trio XPLOSION
Husľové trio Xplosion tvoria profesionálne huslistky, ktoré uplatňujú svoj talent v širokom spektre hudobných žánrov. Ich repertoár už od vzniku, ktorý je datovaný rokom 2003, tvorí okrem vlastnej tvorby aj zmes aranžmánov klasickej hudby v "novom šate", ale aj pop, rockové hity posledných desaťročí, ako aj "keltská" hudba a americké "Country music". Michaela, Melánia a Karin – to sú tri krásne talentované mladé dámy, ktoré vás očaria svojou virtuozitou a temperamentom. V ich podaní zažijete jedinečnú show a skvelú hudbu.
Hudobná skupina ARZÉN
Skupina Arzén je na slovenskej hudobnej scéne prítomná už tri desaťročia. Začínala ako heavymetalové zoskupenie. Od tej doby sa veľa zmenilo, kapela prešla mnohými personálnymi zmenami, ale poctivé jadro a rockový zvuk ostali skupine dodnes. Hoci z pohľadu Arzénu tvorí žánrový základ spojenie rocku a folklóru, skupina má aj inú hudobnú tvár. Ide o vlastné rockové skladby s pôvodnými textami, ale aj textami iných autorov. Kapela sa tiež venuje zhudobňovaniu básní od slovenských autorov (P. Ušák Oliva, Ján Frátrik, Ján Smrek, Andrej Žarnov, Marián Grupač a iní). Napríklad titulný text k CD Zhasínania napísal spisovateľ M. Grupač. S týmto programom sa Arzén realizuje najmä na rozličných vernisážach, seminároch, výstavách... Naznačené hudobné spojenia, či už básnické, rockové alebo folklórne, môžete počuť na všetkých albumoch skupiny. Výnimku tvorí CD Na skle maľované, keď Arzén dostal ponuku nahrať a prearanžovať známy muzikál „na vlastný obraz“. Vzniklo to vďaka významnému vkladu dvoch protagonistov kapely, a to speváka Jara Gaža, ktorý hrá v predstavení Mestského divadla v Žiline titulnú postavu Jánošíka, a gitaristu Paľa Cabadaja, ktorý sa zas pod muzikál podpísal ako hudobný aranžér. Keďže má skupina k tomuto predstaveniu veľmi blízko, niektoré skladby využíva aj vo svojom repertoári a, samozrejme, hráva ich tiež na koncertoch. Skupina Arzén aktívne koncertuje a v poslednom období odohrala množstvo vystúpení na festivaloch doma i v zahraničí (USA. Poľsko, Česká republika, Maďarsko).
Hudobná skupina HEX
Hex je popredná slovenská pop-rocková skupina, ktorú netreba osobitne predstavovať. Vznikla v roku 1989 v Bratislave v zložení Peter „Ďuďo“ Dudák (spev, gitara, klávesové nástroje), Tomáš „Yxo“ Dohňanský (basová gitara, vokály), Jozef „Jožko“ Jurička (klávesové nástroje), Peter Slameň (bicie) a Martin „Fefe“ Žúži (gitara). Jej súčasní členovia sú: Peter Dudák – spev, gitara, klávesový nástroj, Martin Žúži – gitara, Tomáš Dohňanský – basová gitara, Tibor Szabados – bicie. Skupina každý rok účinkuje na mnohých koncertoch a festivaloch, má množstvo skalných fanúšikov, patrí k najobľúbenejším a najhranejším slovenským kapelám. K jej najznámejším hitom patrí skladba Keď sme sami.
Nedeľa, 24. august
DFS KELČOVAN, PAVOL KUŽMA, HELENA ZAHRADNÍKOVÁ
DFS Kelčovan, ktorý pracuje pri KIC mesta Čadca a má za sebou už viac než 40 rokov účinkovania, je skutočným svetobežníkom. Navštívil mnohé krajiny, kde jedinečným spôsobom predviedol svet detských hier, piesní a tancov Kysúc. Jeho dlhoročnými vedúcimi boli manželia Amália a Pavol Kužmovci. Pavol Kužma bude tentoraz hosťom súboru a zahrá sólo na gajdách. Spoločne s ním sa v hudobnom bloku predstaví aj známa speváčka ľudových piesní, rodáčka z Turzovky, Helena Zahradníková.
CIMBAL V PRÚDE ČASU (ČR)
Tematický program nazvaný Cimbal v prúde času prinesie nepochybne jedinečný zážitok. Pripravia ho interpreti – milovníci tohto nástroja z Valašského Meziříčí. Účinkujúci: Šimon Bartoníček, Štěpán Válek, Michal Prochádzka, Anežka Tkáčová, Martin Strnádel.
Sprievodné slovo: Jaroslav Kneisl.
KUK a Folklórny súbor POĽANA (ČR)
Kysucký umelecký kolektív (KUK) vznikol v roku 2009 ako hudobno-tanečná skupina mladých ľudí, dlhoročných neprofesionálnych tanečníkov a hudobníkov, ktorých fascinuje slovenský folklór. Svojou tvorbou sa zameriava na zachovanie tradičnej kultúry cez pútavú prezentáciu nehmotného a hmotného kultúrneho dedičstva z rôznych oblastí Slovenska, najmä z regiónu Kysúc.. Hlavnou snahou Kuk-u je udržať slovenské kultúrne tradície a prezentovať ich v zaujímavom scénickom, hudobno-tanečnom prevedení, s využitím moderných prvkov v symbióze s umením nášho ľudu. Našu krajinu a kultúru reprezentoval KUK na podujatiach a festivaloch v Taliansku, Českej republike, Čiernej Hore a Číne. Má za sebou celovečerné programy "A tak sme sa vyKukli" a "Tvoj dedko fashion". Pravidelne spolu s KIC mesta Čadca organizuje Tanečné domy pre verejnosť.
Vysokoškolský soubor lidových písní a tanců Poľana z Brna pôsobí ako občianske združenie za finančnej podpory Statutárniho města Brna. Súbor bol založený v roku 1949 skupinou slovenských študentov. Jedným zo zakladateľov je okrem iných aj legenda slovenskej ľudovej pieste z Podpoľania - prof. Milan Križo. V máji tohto roku Poľana oslávila galakoncertom v Mahenovom divadle svoje 65. výročie. Poľana sa vždy vo svojom repertoári venovala spracovaniu folklóru z rôznych oblastí Slovenska, i keď dnes sa v Českej republike jedná už o folklór "zahraničný". Súbor kladie dôraz na zachovanie tradičných špecifík a prejavov jednotlivých regiónov. Počas celej existencie súboru sa jeho členmi stávali predovšetkým študenti brnenských vysokých škôl, ktorých spájal záujem o slovenskú ľudovú hudbu, tanec a spev. Jednotlivé tanečné a spevácke bloky sa rodia v spolupráci s poprednými slovenskými choreografmi. Súbor sa pravidelne zúčastňuje mnohých festivalov doma i v zahraničí. V roku 2010 získala Poľana na Medzinárodnom akademickom festivale Akademická Nitra zvláštne ocenenie poroty za choreografické a hudobné spracovanie pásma rusínskych tancov "Jak v Kyjovi zahrali". ĽH Poľana pod vedením primáša Martina Janšta získala v roku 2009 titul Laureát MFF Strážnice 2009 za vynikajúce zvládnutie štýlov tanečnej hudby slovenských regiónov. Vedúcou súboru je Petra Vaňková, vedúcim ľudovej hudby Štefan Belka.
Ľudová hudba ŽYWCZANE, Cimbalová hudba POLAJKA
Dychové hudby mesta ŽYWIEC a mesta VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
Pravidelne sa v Čadci predstavujú aj české a poľské zoskupenia z našich partnerských miest. V tomto roku zavíta do Čadce ľudová hudba folklórneho súboru Žywczane, ktorá má za sebou množstvo vystúpení. Návštevníkom čadčianskych slávností sa predstavila už aj v minulosti. Z Moravy príde známa cimbálová dudba Polajka, ktorá účinkuje po celom Česku a Morave na tých najprestížnejších podujatiach a festivaloch a vždy prináša skvelú hudbu a náladu. V nedeľu popoludní sa pred Mestským domom v Čadci predstavia aj Dychové hudby mesta Žywiec a Valašské Meziříčí. Koncerty si získali svojich priaznivcov a stali sa tradíciou Bartolomejských slávností.
Folklórny súbor ROZSUTEC
Folklórny súbor Rozsutec, ktorý vznikol v roku 1965, sa už dávnejšie zaradil medzi najvýraznejších interpretov slovenského folklóru. Svedčí o tom nielen pravidelná účasť na významných domácich i medzinárodných festivaloch, ale aj viaceré prestížne vyznamenania a ocenenia. Takmer 60-členný kolektív mladých ľudí pracuje v súčasnosti pod taktovkou umeleckého šéfa Tibora Mahúta a programovo-produkčného vedúceho Štefana Muchu. Zriaďovateľom súboru je mesto Žilina, prevádzkovateľom Mestské divadlo Žilina. V bohatom repertoári súboru sú zastúpené prakticky všetky významnejšie folklórne regióny Slovenska – Kysuce, Orava, Liptov, Horehronie, Myjava, Zemplín. Hudobno-tanečná a spevácka interpretácia ľudových tradícií uvedených regiónov je založená na dôkladnej znalosti miestneho zvykoslovia, ktoré je spracované citlivo a so zmyslom pre pôsobivé estetické umocnenie výsledného tvaru. So súborom je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna terchovská muzika, spev a tanec. V tomto ohľade prispel Rozsutec výraznou mierou k rozvoju svojráznej hudobnej tradície Jánošíkovho kraja. Aj zásluhou jeho dlhoročnej tvorivej činnosti si terchovská (nebeská) muzika udržala podobu jednej z najarchaickejších ľudových hudieb na Slovensku. Súbor je pomenovaný podľa najkrajšieho vrchu pohoria Malá Fatra. Spoločne ich spája nielen názov, ale aj vytrvalý záujem ľudí a sila autentického zážitku. FS Rozsutec uvedie v rámci BJaD program "Spod Rozsutca", ktorý všetkých milovníkov folklóru a krojov poteší nádherným tancom, spevom a hudbou z celého Slovenska.
Hudobná skupina BANDA
Skupina Banda vznikla na prelome tisícročí a svoj prvý väčší koncert mala v roku 2003. Už od začiatku svojho pôsobenia získala vysoký kredit medzi folkloristami a priaznivcami worldmusic. Jej prvý album Banda jedna zaznamenal veľký medzinárodný úspech - v októbri 2011 sa umiestnil na ôsmej priečke World Music Charts Europe, čo je najúspešnejšie umiestnenie slovenskej skupiny v histórii. Základ Bandy tvorí pôvodne folklórna kapela, ktorá účinkovala pod názvom Ľudová hudba Samka Smetanu. Tá sa venovala tradičným formám ľudovej hudby a učila sa hrať podľa nahrávok starých ľudových muzikantov. Neskôr však pod pretlakom tvorivosti zatúžili hrať vlastnú, originálnu hudbu. Rozšírili sa o perkusionistu a Banda bola na svete. Zakladajúci členovia kapely sú huslista, hráč na mandolíne a spevák Samo Smetana, cimbalistka, heligonkárka a speváčka Alžbeta Lukáčová, violista, mandolinista, hráč na buzuki a spevák Ivan Hanula, kontrabasista a spevák Peter Obuch. Priebežne sa menili perkusionisti - Eddy Portella, Roman Kozák a súčasný Igor Ajdži Sabo. Pred pár rokmi zostavu doplnila speváčka Eva Brunovská. Banda úspešne koncertuje na slovenských i európskych pódiách. Okrem iných účinkovala aj na festivaloch Pohoda, Terchová či Lodenica. Skupine sa darí aj v zahraničí, zahrala si v Nórsku, Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku,v Českej Republike a Poľsku.
Speváčky MICHAELA SOJČÁKOVÁ a JANKA BÉGEROVÁ
Talentované speváčky, kysucké rodáčky - sestry Michaela Sojčáková a Janka Bégerová sú kysuckému publiku dobre známe. Ako sólistky viackrát účinkovali v rámci mnohých tematických koncertov v Čadci i na Kysuciach najmä v spolupráci s Kysuckým komorným orchestrom. Predstavia sa v hudobnom bloku zloženom zo svetoznámych muzikálových melódií. Sprevádzať ich budú ich mama – učiteľka hudby Viera Sojčáková a brat Marek Sojčák. Uvedú svetoznáme muzikálové melódie.
Speváčka a herečka KATARÍNA IVÁNKOVÁ
Tohtoročný dvojdňový hlavný program na Matičnom námestí bude opäť moderovať mladá talentovaná slovenská muzikálová speváčka a herečka, Kysučanka Katarína Ivanková. Spolupracuje a účinkuje na viacerých slovenských divadelných scénach, napr. na Novej scéne v Bratislave, v Radošinskom naivnom divadle, DJGT Zvolen a spoluúčinkuje aj s Orchestrom Gustáva Broma. Predstaví sa aj ako speváčka v rámci koncertu v závere nedeľného programu.
Hudobná skupina HRDZA
Hudobná skupina Hrdza – a jej hudba – to sú korene slovenského folklóru odeté do moderného folku, rocku a popu. Tento rok Hrdza oslavuje 15 rokov svojej existencie. V jej repertoári sa môžete tešiť na prierez toho najlepšieho. Obsadenie: Veronika Šoltysová-Rabadová – spev, Slavomír Gibarti - spev, akustická a elektrická gitara, Michal Brandys - husle, vokál, Matej Palidrab – akordeon, Pavol Boleš - basová gitara, vokál, Michal Lorinc – bicie.
HARRY TEATER – HAVO SLAVO a show na chodúľoch
Známe divadelné zoskupenie z Banskej Bystrice sa uvedie pôvabnou divadelnou rozprávkou Havo Slavo a taktiež bude baviť návštevníkov v centre mesta svojou show na chodúľoch. Havo Slavo je interaktívna bábková rozprávka pre najmenších divákov o zabudnutej hračke -psíkovi, ktorý chcel byť veľký a preto sa vyberie do sveta. Veselé predstavenie s pesničkami poteší najmä našich najmenších divákov. Nenechajte si ho ujsť.
Hudobná skupina TYRKYS
Skupinu pracuje pri KIC mesta Čadca a tvoria ju hudobníci, ktorí sa už dlhé roky venujú amatérsky hudbe. Pravidelne účinkujú na rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach, rodinných oslavách, svadbách a pod. Ich repertoár tvoria ľudové piesne, ale aj skladby modernejšieho charakteru. Skupina vedie Karol Révaj.