Netradične tradičné stavanie mája

Mesiac máj prinášal neopakovateľnú mágiu v živote našich predkov. Folklórny súbor Kysučan, ktorý pracuje pod záštitou Domu kultúry v Čadci, sprostredkoval atmosféru mesiaca máj svojím programom ,,Haj Hanička haj, staviame ti máj’’, ktorý uviedol 30. apríla v Dome kultúry v Čadci.

Mesiac máj obľubovali najmä mladí a slobodní ľudia, ktorí boli prirodzene považovaní za nositeľov nového života. Jedným z prejavov lásky bolo stavanie mája. Vysoký strom bolo potrebné dopredu zrezať a ukryť nielen pred zvedavými dievkami, ale najmä pred neprajníkmi. Slobodní mládenci v predvečer prvého mája potajomky stavali máje svojim milým. Smrekový či jedľový vrcholec býval ozdobený stužkami a na žiadnom máji nesmela chýbať uviazaná fľaša. Postaviť dievčaťu máj bola otázka nielen vyjadrenia náklonnosti, ale aj spoločenskej prestíže. Preto sa mládenci predbiehali vo výške stromu a bohatosti zdobenia.

Prvomájové ráno so sebou nieslo prísľub lásky. Slobodné dievky boli zvedavé v koho dvore vyrastie máj a žiarili šťastím, ak ho našli práve v tom svojom. Následné oslavy a zábavy sa v jednotlivých častiach Kysúc líšili. V niektorých oblastiach už na druhý deň mládenci obchádzali s muzikou po dedine. Pod májom ich dievky odmenili nielen pálenkou či koláčmi, ale aj tancom alebo bozkom.

V súčasnosti sa stavanie májov presunulo na verejné priestranstva. Stala sa z nich spoločenská akcia, pri ktorej sa vytráca pôvodný zmysel. Program Folklórneho súboru Kysučan v prítmí divadelnej sály pripomenul intímne čaro, ktoré máj prinášal do života našich predkov.

Kysučan na pódiu pri stavaní mája