MSZ Kysuca si pripomenie 35 rokov pôsobenia na kultúrnej scéne

V sobotu 15. decembra 2012 si počas slávnostného Vianočného koncertu v Dome kultúry v Čadci pripomenie Miešaný spevácky zbor Kysuca už 35. výročie svojho vzniku a pôsobenia na slovenskej umeleckej scéne. Tento špičkový kysucký umelecký kolektív má za sebou stovky jedinečných koncertov a vystúpení, ktoré zožali potlesk nielen doma, ale aj za hranicami Slovenska. V sobotu sa svojim priaznivcom predstaví pod vedením súčasného dirigenta Jána Procházku, ktorý prevzal dirigentskú taktovku po svojom otcovi – Pavlovi Procházkovi. Počas slávnostného večera, ktorý sľubuje jedinečný zážitok, zaznejú skladby domácich i zahraničných autorov i úpravy slovenských ľudových piesní. Na koncert prijali pozvanie aj dlhoroční priatelia zboru Kysuca – predstavitelia partnerských zborov z Talianska.

Poďakovanie a blahoželanie primátora Čadce Milana Guru vedeniu a členom MSZ Kysuca

Vážení priatelia, vedenie a členovia MSZ Kysuca,
Dovoľte mi, aby som Vás srdečne pozdravil a zablahoželal k Vášmu krásnemu jubileu – 35. výročiu založenia zboru. Som rád, že v našom meste pôsobí zbor Vašich kvalít. Počas 35-ročnej existencie ste dokázali, že Emil Helienek, Pavol Kužma, Vojtech Didi, Rudolf Gerát a Miroslav Ďurica, ktorí tento zbor s veľkým zanietením a láskou založili a formovali jeho počiatky, urobili nesmierne záslužný skutok. Patrí im za to veľká vďaka. Vďaka patrí aj tým, ktorí od nich toto žezlo prevzali a viedli a rozvíjali zbor až do dnešných dní.

Tri a pol desaťročia trvajúcu históriu ste ovenčili množstvom cenných vavrínov z domácich i zahraničných súťaží a festivalov, stovkami koncertov ste potešili nespočetné zástupy priaznivcov zborového spevu. Je to nepochybne krásna, no i neľahká cesta, na ktorej ste zanechali množstvo svojej energie, odhodlania i emocionálneho nadšenia. Máte moje uznanie, moju úctu a moju vďaku. Za všetky tie roky, za všetok čas a obetavosť, za skvelú reprezentáciu nášho mesta.

V mene svojom i v mene Mesta Čadca ďakujem všetkým súčasným i bývalým členom zboru. Ďakujem dirigentom - výnimočným umelcom i osobnostiam, ktorí viedli zbor v jeho začiatkoch – Petrovi Fialovi a Vojtechovi Didimu, ďakujem jedinečnému Pavlovi Procházkovi, ktorý stál na čele zboru 20 rokov a ďakujem aj jeho synovi Jánovi, ktorý sa rozhodol pokračovať v šľapajach svojho otca a vedie zbor od minulého roka. Verím a želám mu, aby doviedol zbor k novým úspechom. Ďakujem dlhoročnému manažérovi zboru Milanovi Čimborovi , ktorý bol do roku 2011 dušou i srdcom zboru a ďakujem aj súčasným manažérkam zboru Janke Petrovičovej a Dagmar Šamajovej. Ďakujem aj dlhoročnej moderátorke a spoluorganizátorke koncertov zboru doma i na zahraničnej pôde Magde Hackovej.

Ďakujem vedeniu i pracovníkom Kultúrneho a informačného centra mesta Čadca, ktoré je zriaďovateľom zboru a vytvára pre jeho fungovanie kvalitné podmienky. Ďakujem bývalému vedeniu i pracovníkom Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, ktoré bolo do roku 2008 spoluzriaďovateľom zboru a výrazne ho podporovalo. Ďakujem Kysuckej kultúrnej nadácii za dlhoročnú podporu a spoluprácu. Ďakujem všetkým domácim i zahraničným partnerom a priaznivcom zboru za ich priateľstvo, podporu a pomoc. V neposlednom rade ďakujem Vašim verným divákom, ktorých záujem, uznanie a potlesk dávajú zmysel Vašej krásnej práci.

Prajem Vám do ďalších rokov veľa zdravia, elánu, invencie, trpezlivosti a odhodlania rozdávať svojim spevom radosť a potešenie a obohacovať tak náš každodenný život. Buďte i naďalej tými najlepšími kultúrnymi vyslancami Čadce, regiónu Kysúc i celého Slovenska.

S úctou
Ing. Milan Gura, v. r.