Kysuca v Taliansku

Práve v týchto dňoch sa Miešaný spevácky zbor Kysuca vrátil z koncertného turné na severe Talianska. Pred koncertmi načerpal energiu na potulkách historickými zákutiami mesta Trento a stredovekého hradu Thun z 13.stor.

Zbor vycestoval na pozvanie dlhoročného priateľského zboru Coro Madalene. Všetky koncerty sa uskutočnili v okolí mesta Trento. Pod dirigentskou taktovkou Mgr. Jána Procházku MSZ Kysuca reprezentoval zborové umenie našej krajiny. Vo Villanzane a v Rume okrem svetovej hudby starých majstrov počúvalo vďačné publikum i skladby slovenských autorov, vrátane úprav slovenských ľudových piesní. Obecenstvo nešetrilo potleskom a nadšenými výkrikmi. Pri príležitosti festivalu sa stretli predstavitelia miestnej samosprávy s našim primátorom mesta Milanom Gurom a jeho manželkou. Primátor mesta Čadca odovzdal Don Renátovi Valorzimu Ďakovný list In memoriam, za dlhoročné hlboké a oddané priateľstvo a mecenášstvo Miešaného speváckeho zboru Kysuca v Čadci, za vynikajúcu organizáciu a dirigovanie mnohých koncertov zboru a výnimočnú propagáciu slovenskej hudby a slovenského spevu v Taliansku, za mimoriadne pozitívne zviditeľnenie mesta Čadca a jeho kultúry za hranicami Slovenska ktorú prevzala jeho sestra. Skladba Kysuca, Kysuca... znela nielen na koncertoch, ale aj na cintoríne, pri hrobe Dona Renata Valorziho, ktorý zomrel presne pred rokom- 15.9.2012. Don Renato Valorzi bol charizmatický človek, ktorý spojil spevácke zbory v krásnej tridsaťročnej spolupráci a tohtoročný festival je dôkazom toho, že jeho myšlienka o spoločných koncertoch ostáva žiť aj po jeho smrti. Na mieste je poďakovať aj Magdaléne Hackovej, ktorá nielen tlmočila na spoločných stretnutiach, ale od začiatku spolupráce zborov udržiavala aktívny písomný kontakt s našimi talianskymi priateľmi zo zboru Coro Madalene, S. Steffano z Villazzana, zboru Pomini Mattarello v Trente a zboru S. Brigita Romagnano. Výrazne emotívne boli najmä závery koncertov, kedy sa k nášmu zboru pridávali i zbory družobné a ľudovú pieseň Kysuca, Kysuca spievali Slováci, i Taliani ako hymnu úprimného priateľstva a porozumenia medzi oboma krajinami.

Pridanou hodnotou úspešného zájazdu bolo upevnenie priateľských vzťahov, motivácia do ďalšej činnosti a dôstojná reprezentácia mesta Čadca a Kultúrneho a informačného centra mesta Čadca.

Podujatie sa konalo s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR

Viera Strýčková