Hlavným motívom Novoročného trojkráľového koncertu bola téma domova

Osobnosťami Kysúc 2012 sa stali Mgr. A. Ostružiarová, Z. Štrba, PaedDr. J. Velička a M. Ďurica

Po veľkolepom Silvestrovskom ohňostroji privítalo Mesto Čadca rok 2013 aj slávnostným Novoročným trojkráľovým koncertom, v rámci ktorého boli už po 15. raz odovzdané aj ocenenia a čestné tituly Osobnosť Kysúc za rok 2012.

Novoročný koncert už tradične otvára kultúrnu sezónu v Čadci i na Kysuciach je jedným z najnavštevovanejších, najvýznamnejších a najkvalitnejších kultúrnych a spoločenských podujatí roka nielen v meste Čadca, ale aj v rámci nášho regiónu. Hudobná dramaturgia koncertu, pod ktorú sa podpísal čadčiansky rodák, talentovaný mladý hudobník, dirigent a pedagóg Branislav Lariš, ktorý v súčasnosti pôsobí v Olomouci, sa niesla v duchu hlavnej témy večera – vyznania lásky a úcty k domovu a rodnému kraju. Po úvodnom príhovore primátora Čadce Ing. Milana Guru a odovzdaní ocenení Osobnosť Kysúc za rok 2012 zazneli diela E. Suchoňa, L. Janáčka, starouhorské piesne a tance zo zbierky A. Szirmay Keszer a kysucké ľudové piesne v originálnych úpravách J. Gottwalda, B. Lariša, I. Kubiša, P. Surana a B. Dočkalovej. Vyvrcholením večera bola nevšedná, pre orchester, sólové nástrojové party a vokály upravená kysucká ľudová hymnická pieseň - Kysuca, Kysuca. Táto skladba bola skutočnou hudobnou lahôdkou a na pódiu zaznela v tejto odvážnej a modernej verzii po prvýkrát. Domáci účinkujúci umelci – Kysucký komorný orchester mesta Čadca pod vedením koncertmajstra A. Pohančeníka, členovia Orchestra ľudových nástrojov mesta Čadca pod vedením I. Kubiša, sólisti Pavol Kužma, Bartolomej a Andrej Gernátovci, Barbara Matáková, Michaela Kubištelová a dievčenská spevácka zložka DFS Kelčovan, ako aj prizvaní hostia z Moravy – Svätocecilský komorný súbor z Olomouca pod vedením B. Lariša, speváčka Lenka Čermáková, cimbalistka Bronislava Dočkalová a ďalší inštrumentalisti zožali od prítomného publika, ktoré zaplnilo sálu domu kultúry takmer do posledného miesta veľký aplauz a uznanie. Obohatením hudobných motívov večera bola nepochybne aj emotívne silná obrazová expozícia nádherných prírodných panorám i detailných záberov z regiónu Kysúc od fotografa Jaroslava Veličku premietaných na veľké filmové plátno. Expozícia dodala celému večeru jedinečný charakter, znásobila umelecký zážitok a citlivo podčiarkla hlavnú tému programu. Pod scenár a réžiu večera sa podpísala Katarína Šulganová, ktorá ho aj moderovala. Filmové profily osobností pripravili Juraj Kilián a Dušan Mikolaj. Technicky na programe spolupracovali Marián Hanko, Alfréd Elischer a Lukáš Slávik.

Garantmi Novoročného trojkráľové koncertu, ktorý bol vyvrcholením viac než mesačného cyklu Kysucké Vianoce v Čadci boli Mesto Čadca, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca a Kysucká kultúrna nadácia Bratislava.

Mesto Čadca aj touto cestou vyjadruje svoje úprimné poďakovanie všetkým účinkujúcim umelcom za ich vystúpenia a všetkým organizátorom, partnerom a spolupracovníkom za prípravu a realizáciu celého podujatia.

Osobnosť Kysúc za rok 2012

Predstavitelia Kysuckej kultúrnej nadácie Bratislava – JUDr. Anton Blaha, Ing. Jozef Markulják, vdp. dekan Ladislav Ostrák a Dušan Mikolaj spoločne s primátorom Čadce Ing. Milanom Gurom, primátorom Krásna nad Kysucou Ing. Jozefom Grapom a starostom obce Vysoká nad Kysucou Mgr. Antonom Varechom odovzdali v prvej časti slávnostného večera už po 15. raz ocenenie a čestný titul Osobnosť Kysúc štyrom osobnostiam, ktoré sa svojou prácou a životom zaslúžili o rozvoj a dobré meno Kysúc. Ocenenie sa udeľuje od roku 1998. Doposiaľ bolo ocenených 57 osobností.

Ocenené osobnosti

Mgr. Anna OSTRUŽIAROVÁ, predsedníčka VD Okrasa Čadca

Osobnosť Kysúc 2012 za hospodársky čin

Anna Ostružiarová sa narodila 11. marca 1956 v Turzovke. Študovala na Strednej ekonomickej škole v Čadci, po maturite prišla pracovať do Okrasy v Čadci. Bolo to roku 1974, vtedy sa podnik volal Výrobného družstvo invalidov a práve si písal dvadsiaty rok svojej existencie. Anna Ostružiarová v ňom začínala na pozícii hospodárky, neskôr sa stala majsterkou v dielni, vedúcou výrobnej smeny, viedla personálne oddelenie. Už sedemnásť rokov je predsedníčkou výrobného družstva Okrasa. Žije v Čadci. Po takmer štyroch desaťročiach svojho pôsobenia v čadčianskej Okrase sa Anna Ostružiarová na vedúcej pozícii sústreďuje doslova na existenčné otázky neveľkého podniku, ktorý v súčasnosti zamestnáva okolo 120 pracovníkov, prevažne ženy. Čadčianska Okrasa je známa na Kysuciach, na Slovensku i vo viacerých štátoch sveta. Jej erbovou značkou sú sklené vianočné ozdoby. Sú významným exportným artiklom, do zahraničia vyvážajú deväť desatín produkcie. O výrobky z Okrasy je dlhodobý záujem vo viac ako 25 štátoch. Stabilnými a významnými odberateľmi v Európe sú Nemecko, Rakúsko, v Škandinávii Dánsko, Švédsko, Nórsko, Holandsko, Belgicko, na juhu Taliansko, v menšom počte vyvážajú v podstate do všetkých európskych štátov. V zámorí do Spojených štátov amerických, Kanady a Austrálie.

Zdeno ŠTRBA, futbalový reprezentant SR

Osobnosť Kysúc 2012 za športovú činnosť

Zdeno Štrba sa narodil 9. júna 1976 v Krásne nad Kysucou. Svoju športovú kariéru začínal vo futbalovom klube tohto mesta. Pokračoval v Dukle Banská Bystrica. Odtiaľ prešiel do Futbalového klubu Matador Púchov, kde debutoval v celoštátnej Corgoň lige a v družstve odohral štyri a pol sezóny. V  januári 2003 prestúpil do Mestského športového klubu v Žiline. S týmto mužstvom sú spojené jeho najúspešnejšie roky. Získal šesť trofejí v súťažiach Corgoň ligy a Slovenských pohárov. V lete 2009 podpísal dvojročný kontrakt s gréckym klubom Škoda Xanthi. Z rodinných dôvodov ho po 27 zápasoch prerušil a vrátil sa späť do žilinského klubu. Svoju kariéru nateraz ukončil v Spartaku Myjava. Zdena Štrbu stavali tréneri v zostave do defenzívy v strede poľa. Vynikal ako spoľahlivý záložník a rozohrávač. V celoštátnej lige odohral okolo tristo zápasov. Vo futbalovej reprezentácii Slovenskej republiky debutoval roku 2003 v medzinárodnom zápase proti Cypru. V kvalifikácii na Majstrovstvá sveta 2010 do Južnej Afriky odohral šesť z desiatich zápasov. Na turnaji FIFA bojoval proti Novému Zélandu, Paraguaju a Taliansku. V medzinárodnom futbale ukončil svoju kariéru v októbri 2010. Žije v Krásne nad Kysucou.

PaedDr. Jaroslav VELIČKA, riaditeľ ZŠŠ v Čadci, fotograf

Osobnosť Kysúc 2012 za humánnu činnosť

Jaroslav Velička sa narodil 29. októbra 1954 vo Vysokej nad Kysucou. Žije v Čadci. Po maturite na turzovskom gymnáziu študoval slovenský jazyk a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Trnave, neskôr psychopédiu na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Ako učiteľ začínal roku 1980 na Základnej škole v Rakovej, od roku 1985 pracuje v Špeciálnej základnej škole v Čadci, 25 rokov na pozícii riaditeľa. Bol pri zakladaní Pedagogickej a sociálnej akadémie v Čadci, kde 10 rokov pôsobil ako externý pedagóg. Jaroslav Velička aktívne pracuje v Slovenskom zväze ochrancov prírody a krajiny. Je autorom a realizátorom náučných chodníkov Veľká Rača a Súľovské skaly. Od roku 2003 pôsobí v poslaneckom zbore Mestského zastupiteľstva v Čadci. Medzi jeho dlhoročné záľuby patrí fotografovanie. Osobný záujem postupne prerástol do profesionálnych tvorivých výkonov. Predstavil sa na viacerých výstavách, v minulom roku vystavoval v Číne a pred Vianocami v prezidentskom paláci v Bratislave. Svoje fotografie uverejnil vo viac ako desiatke samostatných publikácií. Sú to najmä monografie miest a obcí horných a stredných Kysúc. Jeho nateraz sumárnym dielom z nášho kraja je erbová kniha Kysuce – Od Vianoc do Vianoc.

Miroslav ĎURICA, kultúrny manažér, bývalý dlhoročný riaditeľ Domu kultúry v Čadci

Osobnosť Kysúc 2012 za celoživotné dielo

Miroslav Ďurica sa narodil 27. novembra 1945 v šarišskej obci Krivany. Po príchode na Kysuce pôsobil na poli kultúry a osvety na poste inšpektora odboru kultúry bývalého ONV v Čadci a neskôr riaditeľa MsKS - Domu kultúry v Čadci. Pod jeho vedením sa v rokoch 1981 – 2008 mimoriadne dynamicky a na vysokej úrovni napĺňal a rozvíjal kultúrny život mesta Čadca i celých Kysúc. Napomáhal vytváraniu priaznivých podmienok pre činnosť a účinkovanie umeleckých súborov, ktoré dosiahli špičkovú výkonnosť na národnej úrovni a úspešne reprezentovali v zahraničí. Bol dramaturgom a organizátorom stoviek kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré pozitívne ovplyvnili duchovný rozvoj občanov (Palárikova Raková, Beskydské slávnosti, Folklórny festival Ochodnica, Jašíkove dni, súťažné prehliadky v oblasti záujmovo-umeleckej činnosti, Novoročný trojkráľový koncert, Kysucké Vianoce v Čadci, festival Divadlo a deti, Bartolomejské hodové dni, festival Drôtománia, hudobné jazzové večery a koncerty a ďalšie). Bol zakladateľom a prezidentom Detského speváckeho zboru Kysuca a z pracovnej i osobnej pozície podporoval a napomáhal rozvoju viacerých súborov a kolektívov pôsobiacich na pôde Domu kultúry v Čadci. Miroslav Ďurica je dlhodobo aktívnym členom Kysuckej kultúrnej nadácie. V súčasnosti pôsobí ako odborník v kultúrnej komisii pri Mestskom zastupiteľstve v Čadci.

Všetkým oceneným srdečne blahoželáme.