Festival Z pohádky do rozprávky

První zářijovou sobotu se hned několik divadel z Kysúc vypraví do našeho partnerského města Valašského Meziříčí, kde ve spolupráci Kulturného a Informačného centra mesta Čadca a občanského sdružení Přístav ProCulture z Valašského Meziříčí jedinečný multižánrový festival pro děti.  Hlavním cílem festivalu je nejen představit dětem dětské i dospělé divadelní soubory z našeho kraje, ale hlavně jim přiblížit slovenštinu. Kdežto co je běžné, že ve slovenské televizi běží české pohádky, děti v Čechách na slovenskou pohádku při přepínání televizních programů nenarazí. Slovensština se tak pro ně stává nesrozumitelným jazykem. Cílem festivalu je to alespoň trošku změnit.  Na festivalu je připraveno 7 slovenských pohádek, ale i několik českých.

Z Čadce vycestují do Valašského Meziříčí  Divadelný  súbor Jána Palárika, DDS Eva při ZUŠ Jozefa Potočára Čadca i Vokálna skupina pod vedením Iriny Školníkové. V rámci festivalu vznikne improvizované televizní  studio, ze kterého budou do kavárny „U unaveného rodiče“,vysílat moderátoři z Junior TV Čadca. Zajímavá bude také Československá improliga, tedy zápas dvou hereckých týmů , které budou improvizovat na slovenská slova či dvousloví. Více o festivalu se dozvíte na stránkách www.festivalproděti.cz. Festival je financován Evropskou unii prostřednictvím Fondu mikroprojektů Regionu Bílé Karpaty a vstup je zdarma. Z Valašského Meziříčí do Čadce je to 1h 15 minut jízdy. Jestli jste v partnerském městě, kterému se říká Valašské Athény nikdy nebyli, pak máte 6. Září o důvod více se na Valašsko vypravit a vydat se tak s vašimi dětmi „Z pohádky do rozpávky“.

Tisková správa​