Cesta k duši človeka

V sobotu 21.mája o 17.hod. v Dome kultúry v Čadci  sa bude konať premiéra autorskej divadelnej hry Detského a mládežníckeho divadelného súboru EVA - Cesta k duši človeka. Čo pripravili divadelníci pre divákov nám priblíži  režisérka a zároveň zakladateľka súboru Eva Matysová:

„V súbore  pracujem pri  Dome kultúry v Čadci už od roku 1980. Počas tohto obdobia sa v ňom vystriedali celé generácie detí. Odprezentovali sme  desiatky divadelných hier a inscenácií. Úspešnosť naštudovaných hier je pozitívnym signálom pre novú éru súboru a jeho ďalšiu existenciu, čo sa prejavilo aj vo zvyšujúcom sa počte členov. V súčasnosti v súbore pracujú v rámci troch sekcií divadelníci od 5 rokov až po vysokoškolákov. V novej etape súboru som sa obklopila novými ľuďmi, ktorí ma inšpirujú v ďalšej tvorbe. Začala sa viac uplatňovať hudobná zložka, živá, či pesničky, ktorých autorkou bola  Dagmar Štekláčová, ktorá sa podieľala tiež aj na tvorbe textov piesní,  v úlohe dramaturgičky je  Dagmar Jurgová, hosťujúca tanečná pedagogička Denisa Vašíčková, kostymérka Janka Čechová a mnohí ďalší...Oľga Šimašková, Michal Pavlík, Miroslava Mravcová...

40 rokov existencie súboru bolo na začiatku predkladaného multižánrového divadelného predstavenia, ktoré vo svojej dramaturgickej schéme predstavuje originálny prierez tvorby súboru a zároveň otvára perspektívy nového napredovania nielen súboru, ale i divadelného sveta.

No do života nás všetkých vstúpila celosvetová pandémia, ktorá razantne  zasiala každodenný život, zasiahla i ten divadelný svet, ktorý ostal ochromený, paralyzovaný. Nastáva otázka, ako ďalej, čo sa zmení, čo bude pre nás dôležité a prioritné, a práve tu sa otvára priestor pre novú optiku, ktorú divadlo ponúkne. Sama, ako režisérka som zvedavá, ako budú reagovať, práve divadelníci z mladej generácie,  ktorí akoby na čas zamrzli v čase. Vrátime sa tam, kde sme boli?, alebo načrtneme nové posuny, a nastáva otázka: Kam vedie táto cesta?  Predkladaná divadelná hra nastoľuje tieto otázky, a bude spoločne s divákom hľadať odpovede.

Divadelná hra Cesta do duše človeka bude autentickou cestou  človeka k svojej duši. Veríme, že si nájde cestu do duše každého diváka. O to viac nás teší, že sa nám v uplynulom období podarilo nahrať CD nosič s autorskými piesňami z divadelných súboru, ktorého prezentácia bude súčasťou predstavenia. Ochranné krídla pri nahrávaní CD nosiča prevzal Peter Bažík. Aj touto cestou pozývam všetkých bývalých členov, milovníkov divadla na predstavenie  Vstupenky na predstavenie si môžete vyzdvihnúť v pokladni Domu kultúry v Čadci.“

režisérka Eva Matysová