27. Karlovarský folklórny festival

V dňoch od 1.do 4. septembra 2022  sa členovia Folklórneho súboru Kysučan, ktorý pracuje pri Dome kultúry v Čadci, zúčastnia na 27.Karlovarskom folklórnom festivale.

 

Účasť na podujatí medzinárodného charakteru vzbudzuje hrdosť k dedičstvu našich predkov a zároveň umožňuje výmenu skúsenosti v oblasti folklóru a tradícií. Jedná sa o prvé medzinárodné vystúpenie po covidovej prestávke. Folklóristi sa predstavia s novým autentickým  repertoárom z oblasti Kysúc , a to pod vedením Mgr. Rudolfa Kužmu.  Jeho úlohou bolo zostaviť choreografiu umeleckého vystúpenia a následne ho nacvičiť s členmi súboru. O nádherné kroje sa stará Nina Kopecká, vedenie hudby má pod palcom  Ivan Kubiš a ako sólista  na ľudové nástroje vystúpi Andrej Gernát.

FS Kysučan sa v rámci festivalu zúčastní na otváracom koncerte Roztančená Europa. Na druhý deň sa zúčastnia na Folklórpárty, kde budú záujemcov učiť slovenské tance. Tretí deň festivalu bude náročný, doobeda sa predstavia na koncerte Lidem pro radost, v poobedňajších hodinách sa zapoja do slávnostného krojovaného sprievodu a vo večerných hodinách odprezentujú kysucký folklór na Festivalovom Galaprograme v Spa Hotel Thermal. A posledný deň festivalu si zaspievajú a rozlúčia sa s Karlovými Varmi na koncerte Zpívaní u pramenu.
FS Kysučan je skvelým reprezentantom slovenského folklóru doma i v zahraničí a účasť na festivale povzbudí folkloristov k ďalšej práci  v súbore.

Vycestovanie na festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia