Výstava Milana Paštéku - Návrat

Galéria Čadca srdečne pozýva svojich priaznivcov na výstavu významného slovenského maliara Milana Paštéku (20. máj 1931 – 23. september 1998). Výstava predstaví tri desiatky jedinečných malieb a kresieb pochádzajúcich zo súkromnej zbierky. Ponesie symbolický názov Návrat. Prostredníctvom nej sa maliar po rokoch opäť vracia do mesta, kde žil a pôsobil a na druhej strane – Čadca si opätovne hľadá a chce nájsť cestu k svojmu maliarovi a jeho odkazu. Niektoré jeho diela mali možnosť vidieť návštevníci galérie aj v rámci minuloročnej výstavy Galandovci.

Galéria Čadca pozýva svojich priaznivcov na vernisáž výstavy M. Paštéku vo štvrtok 21. apríla 2016 o 17.00 hod. Súčasťou vernisáže bude aj prezentácia knihy Tri dimenzie obrazu, ktorá približuje umelecký a ľudský rozmer maliara prostredníctvom jeho rozhovoru s prof. Jánom Bakošom. Publikáciu vydala rodina M. Paštéku a predstaví ju jeho dcéra – Dominika Sládková Paštéková, ktorá je aj kurátorkou uvedenej výstavy. Kráča v otcových šľapajach, venuje sa výtvarnej tvorbe a pôsobí na katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Juhočeskej univerzity v Českých Budejoviciach.

Veríme, že výstava, ktorá je v poradí už 15. výstavou v danom priestore a potrvá do 5. augusta 2016, bude obohatením kultúrno-spoločenského diania v našom meste a priláka do galérie mnohých návštevníkov, ktorí milujú krásu a umenie. Jej garantmi sú Mesto Čadca, Kysucká kultúrna nadácia Bratislava a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca. Hlavným partnerom výstavy je významný čadčiansky rodák Anton Blaha, zakladateľ a čestný správca Kysuckej kultúrnej nadácie Bratislava.

Galéria je otvorená v PO – PIA od 8.00 do 16.00 h a v SO od 8.00 do 12.00 h (jún, júl, august). Vstup do galérie je voľný.