Stretnutie s insitným umelcom Pavlom Krkoškom

Mesto Čadca

Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca

Galéria Čadca

Vás pozývajú

na

Stretnutie s insitným umelcom Pavlom Krkoškom

20.-21. septembra 2016 od 9,00 do 15,00 hod.

23. septembra 2016 od 11,00 do 15,00 hod.do Galérie Čadca

Pri príležitosti  sprístupnenej výstavy Pavol Krkoška Drevorezby a  v rámci podujatia Mesto otvorené umelcom pripravuje Galéria Čadca v spolupráci s autorom vystavených diel - drevených plastík a reliéfov Pavlom Krkoškom besedy pre žiakov s názornými ukážkami práce s drevom.

Autor drevorezieb sa predstaví ako rezbár, v ktorom je od malička zakorenená láska k drevu a zároveň poodhalí aj časť svojho profesionálneho – vedeckého života, počas ktorého sa ako docent na STU v Bratislave zaoberal spracovaním technologického dreva vhodného na buničinové vlákna a papier.

Podujatie je určené pre žiakov 2. stupňa ZŠ a študentov SŠ.

Pavol Krkoška

Pavol Krkoška sa narodil 13. novembra 1936 v Čadci. Rezbárstvo a láska k drevu sa stali trvalou súčasťou jeho života a umeleckého pôsobenia. Narodil sa ako najstarší syn stolára Vincenta Krkošku a práve pod vedením svojho otca si k tomuto remeslu našiel cestu už ako malý chlapec. Ako 14-ročný objavil v sebe aj nadanie pre prácu s drevom a vytvára svoje prvé  plastiky. Od otca, ktorý mu sprostredkovával poznatky o dreve nielen praktickou tesárskou a stolárskou prácou, ale aj zaujímavým rozprávaním, sa dozvedá o tajomstvách rezbárstva.

Drevom sa zaoberá aj v oblasti profesionálneho života. Po ukončení vysokoškolských štúdií pôsobil ako docent na Katedre chemickej technológie dreva, celulózy a papiera Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V práci našiel racionálne využitie svojich predpokladov, profesionálne sa zaoberal spracovaním technologického dreva vhodného na buničinové vlákna a papier. Prednášal a robil výskum. Neskôr tejto téme venoval pozornosť aj v drevených reliéfoch Výroba papiera v Galii, Genéza výroby papiera na Slovensku. Do dreva vyrezal aj svoje spomienky na detstvo, na známych, priateľov, vložil doňho svoje zážitky a myšlienky. Mnohé námety pre tvorbu mu poskytol aj jeho činorodý rodinný život, športové zanietenie veslárstvom, ľahkou atletikou či lyžiarstvom. Jednou z ústredných tém jeho diel je život na Kysuciach. Tak vznikla napr. Žena v kuchyni, Rozhovor pastiera so ženou v prírode pod stromom, Ľudia na poli a mnohé ďalšie.

Jeho práce  možno obdivovať na mnohých autorských i kolektívnych výstavách na Kysuciach, v Bratislave a ďalších regiónoch Slovenska.

Pavol Krkoška je t. č. na dôchodku a žije v Bratislave. Často a rád sa vracia na rodné Kysuce, do Čadce – do osady U Krkošky, kde sa narodil a prežil svoje detstvo.

V prípade záujmu Vás prosíme Vašu návštevu dohodnúť vopred na č. tel.: 041/7630014, 0915822646, aby nedochádzalo k stretu viacerých skupín v jednom termíne.

Maximálny počet žiakov v skupine 25.

Bližšie informácie Vám radi poskytneme na vyššie uvedených telefónnych číslach, alebo prostredníctvom e-mailu cadcainfo@gmail.com.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Mgr.Veronika Jurgová

Galéria Čadca

Otváracie hodiny Galérie Čadca:

Pondelok – piatok: 8,00 – 16,00 hod.

Vstup voľný