Pozvánka na výstavu Ryby, Vtáky a iné stvory Jozefa Mundiera v pruhovanom labyrinte Ivana Köhlera

Srdečne Vás pozývame do Galérie Čadca na výstavu akad. sochára Jozefa Mundiera a umeleckého fotografa a výtvarníka Ivana Köhlera, pod názvom RYBY, VTÁKY A INÉ STVORY JOZEFA MUNDIERA V PRUHOVANOM LABYRINTE IVANA KÖHLERA.

Vernisáž výstavy sa konala 10. marca 2017 za účasti mnohých významných hostí a nadšencov výtvarného umenia. Nadčasovosť a elegancia vystavených diel z tvorby Jozefa Mundiera uchvátili návštevníkov originálnou formou, hravosťou a precíznym spracovaním materiálu, s akým umelec stvárnil svet živočíšnej ríše. Jednotlivé ryby, vtáky a iné objekty Jozefa Mundiera prepojené s pruhovaným labyrintom metamorfóz zebry, ktorá je jednou z hlavných tém v tvorbe známeho žilinského fotografa a výtvarníka Ivana Köhlera, vytvárajú neopakovateľnú atmosféru výstavného priestoru. Výstava prezentuje originálne umelecké stvárnenie živočíšnej ríše s invenciou, fantáziou a hravosťou oboch autorov.

Jozef Mundier (1960) po skončení ŠUPky a následne VŠVU v Bratislave sa okrem reštaurovania venuje úžitkovému dizajnu, sakrálnej tvorbe, ale aj voľnej komornej plastike. Vo svojej tvorbe odkrýva skutočnú podstatu materiálu. Odkrýva, nachádza a hravým spôsobom zdôrazňuje štruktúry ukryté v dreve, inšpiruje sa nimi, využíva ich a podriaďuje svojej umeleckej predstave. Je známy svojou úctou k prírodnému materiálu a prírode, a tak nie je nič výnimočné, že jednou z tém jeho tvorby sú práve zvieratá. Animálnu tému však stvárňuje svojsky, inšpirovaný jednoduchou štylizovanosťou, znakovosťou tvorby velikánov akými boli Henry Moore, Constantin Brancuşi. Jemné, precízne opracovanie prírodných drevín, doplnené kovovými prvkami z rôznych predmetov „zašlej slávy“ dodávajú dielam spomínanú hravosť. Nútia nás k tvorivému hľadaniu, skúmaniu, čo narúša a posúva iba prvoplánové vnímanie do inej roviny. To je najpodstatnejšie u Mundiera, hľadanie a následné prekvapivé, niekedy vtipné zistenie.

Ivan Kelly Köhler (1944) je fotograf dušou aj telom, až do špiku kostí. Neprehliadnuteľný súputník viacerých osobností výtvarného diania v žilinskom regióne. Jeho prístup k fotografii prešiel rôznymi štádiami, ale aj príbehmi. Venuje sa tiež animálnym témam, a takou je aj jeho  „zebroidné harašenie“. Fotografie Ivana K. mali vždy vysokú estetizáciu a autor v nich vyjadril svoj mimoriadny zmysel pre štruktúru. Téma zebry, ktorou sa predstavil už na viacerých výstavách prostredníctvom fotografií, inštalácií, zberateľskej vášne až po svoj intímny priestor spálne, je grafickou výtvarnou paradigmou autora. Zebru však málokedy zachytáva celistvo ako zvierací objekt. Predmetom jeho záujmu je grafická čiernobiela dokonalosť prírody samej. Čiernobiele pruhy Kellyho „posvätnej zebry“ využíva v rôznych kompozičných kreáciách. Nemôžeme vynechať inšpiráciu známym umelcom akým bol Viktor Vassarely, no Ivan K. narušil jeho čistotu čiernobieleho op-artovského grafického prejavu. Narušil ju svojim humorným huncútstvom a pridal čiernobielemu svetu skrytú červenú vášeň, vášeň odohrávajúcu sa v jeho pruhovaných snoch, premietajúcich sa do jeho tvorby, ale aj života.

Kurátorkou výstavy je PaedDr. Anna Ondrušeková.

Garantmi výstavy sú Mesto Čadca, Galéria Čadca a Dom kultúry v Čadci.

Výstava potrvá do 12. mája 2017.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Otváracie hodiny Galérie Čadca:

Pondelok – piatok: 8,00 – 16,00 hod.

Vstup voľný